3 sposoby w jakie sami się demotywujemy

Kategoria: Przemyślenia • 12 marca 2011

To nie ma sensu, to się nie może udać, ale głupota, po co ja to robię trzeba to jak najszybciej skończyć, zmarnuje sobie tylko przez to życie, ale bez sens, co ludzie powiedzą? Czy znasz to skądś? Czy nie raz zaprzestałeś nad czymś pracę ponieważ wydawało się to według twoich myśli bez sensu? Czy nie raz żałowałeś że utraciłeś coś bezpowrotnie przez swoją głupią demotywację? W tym wpisie postaram się uświadomić Ci w jaki sposób Ty oraz inni ludzie demotywują do działania.

1. Słuchanie rad otoczenia

Często świadomie lub nie świadomie słuchamy rad naszego otoczenia, kolegów, koleżanek, znajomych czy wreszcie członków rodziny. Czy chcemy czy nie najczęściej rady tych ostatnich znacznie wpływają na naszą psychikę. Przypomnij sobie czy nie byłeś kiedyś w takiej sytuacji, że robiłeś coś dla siebie, dla własnej pasji i nagle zostałeś skrytykowany, przez kogoś z najbliższego otoczenia. „-Wojtek, co to ma być?”, „-Ehh Wojtek, Wojtek, ty zawsze zajmujesz się takimi głupotami”, „-Wojtek, nie rozumiesz że robiąc takie pierdoły do niczego nie dojdziesz?”. Często po usłyszeniu takich słów, w naszym mózgu zaczyna coś błyskać, zastanawiamy się hmm… może on ma rację? Może naprawdę to nie ma sensu?

Czy warto słuchać takich Wujków dobra rada, którzy wiedzą wszystko o wszystkim, i każdemu potrafią doradzić, a jednocześnie nie słuchają nikogo, bo tylko ich zdanie jest najważniejsze? Odpowiedź na to pytanie zostawię Tobie Czytelniku. Wyobraź sobie tylko jak by wyglądał ten świat gdybyśmy nie wyłamywali się poza standardy i tkwili w klatce ujednolicenia. Czy nie wydaje Ci się że gdyby nie było ludzi kreatywnych i innych niż wszyscy nadal żyli byśmy w jaskiniach? Wyobraźcie sobie jak musiał się czuć pierwszy człowiek który wpadł na pomysł zbudowania szałasu koło wodopoju, najprawdopodobniej został wyśmiany i wyklęty z plemienia, a wyobraźcie sobie teraz jak czuli się ludzi którzy wątpili w jego idea, gdy już mu się udało, najprawdopodobniej z wygnańca stął się bohaterem. Pamiętaj że najważniejsze to robić to co się lubi, nie ma sensu demotywować się tylko dlatego że inni ludzie mówią nam, że to bezsensu.

2. Poddawanie się po porażce

Często gdy zajmujemy się tworząc coś przez wiele dni, tygodni lub nawet miesięcy, cały czas napędza nas wizja sukcesu który osiągniemy gdy tylko nasz praca dobiegnie ku końcowi.  Zadowoleni jednak bardzo zmęczeni wykańczamy nasz produkt czy pracę i publikujemy lub przedstawiamy efekt. Ku naszemu zdziwieniu, nikt się tym nie interesuje, wszyscy nas wyśmiewają, końcowy produkt znika gdzieś w zapomnieniu. My jako autor czujemy się przegrani, lub nawet oszukani przez los. Przecież ten produkt był taki obiecujący. Przeciętny twórca poddaje się i nie próbuje już robić nic w kierunku swojego, przecież idealnego produktu. Czy warto się tak poddawać? Czy naprawdę jakaś tam wielka porażka to naprawdę powód do zatrzymania się w miejscu. Czy nie wydaje Ci się że własnie porażka powinna cię motywować do dalszej pracy? W takiej sytuacji trzeba najlepiej chwilę odpocząć, odizolować się na moment  i zabrać się ze zdwojoną siłą do pracy, zastanowić się co zrobiliśmy źle a co dobrze, i piąć się ku górze!

Podałem tutaj jako przykład pracę oraz produkt, jednak pod ten schemat można podpiąć dowolną czynność jaką wykonujemy, czy to zadanie w szkole, czy to sesja na studiach, czy nawet praca nad własną sylwetką.

3. Lenistwo

Lenistwo, czym tak naprawdę jest lenistwo? Czy lenistwem jest niewywiązywanie się z zadań, czy może niemocą jaką czujemy o poranku gdy nie możemy wstać z łóżka. Tak naprawdę lenistwo jest niczym i własnie jak nic powinno być traktowane. Czy nie raz zaprzestałeś pracy nad czymś tylko dla tego, że wymagało to zbyt dużego nakładu pracy. Czy nie raz żałowałeś że przez własną głupotę i lenistwo straciłeś to co było dla ciebie naprawdę ważne? Czas przestać się demotywować przez własne lenistwo i zabrać się do pracy. Czy naprawdę uważasz że rano łózko jest na tyle ważne że należy zmarnować te 30 minut na bezowocne leżenie w nim? Pamiętaj że nie warto myśleć w takich kategoriach jak „-Nie chce mi się”, „-To zaciężcie dla mnie”, „-Nie dam rady”. Pamiętaj że nikt tak na prawdę Ci z twoim lenistwem nie pomoże, baaa… nawet ludzie zaczną Cię wyśmiewać jaki ty leniwy jesteś. Lenistwo to nie wymówka, lenistwo tylko i wyłącznie potwierdza twoją niską inteligencję.

  • This was novel. I wish I could read every post, but i have to go back to work now… But I’ll return.

Copyright 2017 - Patryk Borowski

Design - MelonStudio.eu
Wykonanie - Kamil Borowski<