4 sposoby w jaki ludzie marnują czas

Ludzie w mieście żyją coraz szybciej i szybciej, presja otoczenia wywiera na nas coraz większe tempo życia codziennego. Nieustanne terminy egzaminów, zadań, prac, obowiązków gonią nas w zastraszającym tępię. Dla wielu ludzi tempo to jest tak wielkie że tylko marzą o zakończeniu edukacji, a później o wymarzonej emeryturze. Jednak nie każdy potrafi żyć, czasem przyszłym. A więc trzeba znaleźć odpowiedź na pytanie co zrobić aby przestać marnować czas? Albo chociaż uświadomić sobie jak go marnujemy. Po przeczytaniu tego artykuły może chodź trochę zrozumiesz jak ograniczyć niektóre czynności aby mieć czas na samorozwój a tym samym bycie szczęśliwym.

1. Powtarzanie tych samych czynności

Wiele osób ma nawyk sprawdzania poczty co 15 minut, bo może ktoś napisał? Może coś ważnego? Może nowa oferta biznesowa nie cierpiąca zwłoki? Poczta e-mail jest takim medium że adresat wysyłający list bierze pod uwagę to iż czas oczekiwania na odpowiedź będzie raczej nie krótszy niż 3, 4, 12 może nawet 24 godziny. Naprawdę nie musimy sprawdzać poczty kilkanaście razy dziennie najlepiej ograniczyć to do minimum 2-3 odczytów w ciągu dnia. Dzięki temu nie będziemy się odrywać od pracy i obowiązków a co jest związane z tym wykonamy go lub ją o wiele szybciej. Drugą sprawą są portale społecznościowe, czy naprawdę nie potrafisz sobie uświadomić tego że ciągła sprawdzanie co nowego napisali twoi znajomi, jaką nową fotkę czy śmieszny filmik wstawili, jest mniej ważne niż twój czas, którego z dnia na dzień masz coraz mniej? Facebooking (bo tak sie teraz na to mówi) może być w dzisiejszych czasach już uważany za nałóg więc jeżeli nie możesz się odciągnąć od tego portalu a chcesz osiągnąć sukces i zwiększyć ilość wolnego czasu, ograniczaj go stopniowo na początek ustal sobie że sprawdzasz swoje konto tylko rano, popołudniu i wieczorem, następnie zmniejsz to do 2 odwiedzin dziennie, następnie rób to coraz rzadziej i rzadziej. Aby przyspieszyć swój postęp wyłącz wszystkie powiadomienia via email, ja np. zostawiłem sobie tylko te nt. nowej prywatnej wiadomości. Te kilka rad nie tyczy się tylko facebooka, to samo można poradzić komuś kto korzysta z naszej klasy czy np. ogląda demotywatory.

2. Telewizja

Telewizja jest jednym z największych marnotrawstw czasu jaki możemy sobie wyobrazić, czy aż tak bardzo kochasz Lubiczów i Maciusia wraz z jego tatą, że wolisz poświecić pół godziny swojego życia dziennie! na oglądanie takich bzdur to są prawie 3 godziny tygodniowo marnowanie na perypetie jakieś wyimaginowanej rodziny czy innego socjum. Pomijam tutaj fakt jak bardzo takie seriale manipulują społeczeństwem, a w tym nami. Jesteś świadomym człowiekiem, masz wybór pół godziny oglądania serialu, czy pół godziny więcej spotkania np. z dziewczyną czy chłopakiem. Życie masz tylko jedno, możesz wybrać co chcesz, ale według mnie szczęścia w cudzym życiu, tym bardziej, że wyimaginowanym przez reżysera nie znajdziesz.

3. Internet

Był już meil i facebook, jednak chciałbym jeszcze troszeczkę poświecić Twojego czasu i opowiedzieć Ci jak marnujesz czas korzystając z internetu, a skupie się tutaj na czytaniu informacji. Wiele ludzi co jakiś czas odświeża swój ulubiony portal informacyjny (onet, wp, interia, itp.) bo chce być na topie, wiedzieć wszystko co aktualnie dzieje się na świecie. Nie neguje iż jest to złe. Jednak nim znajdziemy tą perełkę która jest naprawdę niezbędną informacją przebijamy się przez gąszcz głupich, nieprzydatnych nikomu artykułów (jeżeli w tym momencie zamknąłeś mój blog, napisz mi o tym na mój adres meilowy). Naprawdę jeżeli jakaś informacja jest bardzo ważna dowiesz się o niej prędzej czy później od znajomych, a jeżeli już naprawdę chcesz wiedzieć wcześniej czytaj tylko nagłówki, a rozwinięcia naprawdę ważnych artykułów tuż przed snem.  Czas który poświęcasz na czytanie setek linii tekstu to naprawdę masa czasu którą możesz poświecić na samo rozwój,  stworzenie biznesu czy spotkania z ludźmi którzy bardziej niż taka afera o Smoleńsk na ten czas zasługują. Internet to przydatne i wspaniałe medium jednak naprawdę spędzamy w nim o wiele za dużo czasu, czasu który przecieka przez nasze palce bezpowrotnie. Czas który możemy poświecić na zarobek pieniędzy a dzięki nim spełnianie naszych MARZEŃ.

4. Sen

Ostatnim już podpunktem jest sen, tak to własnie gdy śpimy tracimy kupę bardzo dużo wolnego czasu. Spanie od 1 w nocy do 12 w południe to nie jest zbyt dobry pomysł. Chyba nie trzeba być matematykiem aby wiedzieć że marnujesz wtedy pół Swojego życia. Wiem też z własnego doświadczenia że śpiąc do godziny 12 jesteśmy bardziej niewyspani aniżeli spanie do 8 czy już tej 9 rano.

A więc co zrobić aby być rześkim przez cały dzień a jednocześnie nie marnować tyle czasu?

Po pierwsze kładź się dopiero gdy naprawdę ci się chce spać, jedź wcześniej kolacje (najlepiej o 19, 20 to naprawdę max) nie kładź się w stanie upojenia alkoholowego. Aby było ci łatwiej ustawiaj sobie codziennie coraz wcześniej budzik, najpierw co 10, później co 5 minut do tyłu. Pamiętaj aby położyć budzik gdzieś daleko (jednak na tyle blisko aby go usłyszeć) i nie kłaść się do łózka po wyłączeniu go, najlepiej wstaw wodę na herbatę (nie kawę) i weź szybki prysznic lub kąpiel. Ważne jest też aby uświadomić sobie to że wyspanie nie zależy od tego jak długo śpimy, jednak od tego jak śpimy. Nie ilość tylko jakość jest ważna. Ważne jest też to, jednak to już trudniejsza praktyka (nie martw się na pewno ją opanujesz) aby budzić się podczas najpłytszej fazy snu, czyli podczas marzeń sennych. Jeżeli wyuczył byś w sobie umiejętność świadomego sny, ten punkt masz załatwiony. Ja śpię od 1 czy 2 w nocy do godziny 8 i jestem super wyspany, robię sobie czasem tylko 20 minutową drzemkę o godzinie 15 i dzięki temu mam bardzo dużo energii. Więcej na temat skracania snu możecie poczytać w książce (którą polecił mi Marcin), Stevena Aitchisona, autora How to Become an Advanced Early Riser. (Linka nie będę podawał, każdy powinien sam znaleźć to w google.) Skracając swój sen zyskujesz od 15 do nawet 20 godzin tygodniowo!

Uświadomiłem Ci razem z Tobą jak bardzo marnujesz swój czas i w jaki sposób możesz przestać czynić te praktyki. Teraz czas na ciebie. Tak wiem, myślisz sobie teraz och… gada głupoty, będę sobie odmawiał Maciusia z klanu czy farmę na Facebooku bo jakiś pajac z internetu się przemądrza. Możesz myśleć jak chcesz, wiem tylko że sam chciałbym przeczytać te 4 rady wcześniej nim sam do tego wszystkiego doszedłem, zyskał bym dzięki temu masę dodatkowego czasu. Czas to pieniądz. A czas i pieniądz to środki do spełnienia marzeń. Zacznij robić wszystko ku spelłnianiu marzeń już teraz. Abyś się nie obudził w wieku 80 lat z poczuciem zmarnowania żywota.