9 filmów które zmieniły moje myślenie

Kino towarzyszy rozwojowi naszej kultury już od początku XX wieku. Chodź teraz wiemy, iż jest to wynalazek genialny, nie było tak zawsze. Od przeszło 100 lat, bawią nas komedie, wzruszamy się na romansach, jesteśmy trzymani w napięciu na filmach akcji. Ale co tak naprawdę określa dobry film? Czy jest to fabuła? Wartka akcja? Ciekawe dialogi? Dobra praca kamery? Czy ostatnio dość popularne efekty? Chodź wszystkie te elementy są ważne, w dobrym filmie według mnie najważniejsza jest zdolność wywołania u odbiorcy emocji i skłonienia go po obejrzeniu do refleksji. W tym wpisie przedstawię Ci, czytelniku listę 9 filmów które mnie skłoniły mnie do refleksji i bardzo dużo zmieniły w moim sposobie myślenia i patrzenia na świat.

(Jeżeli nie wyświetlają się wam trailery pod opisami filmów odświerzcie przeglądarkę.)

1. Zielona mila

Film jest swojego rodzaju retrospekcją Paul’a, strażnik więzienny na bloku skazanych na śmierć. Do jego obowiązków należało pilnowanie i odprowadzanie skazanych długim korytarzem wyłożonym zieloną posadzką, do celi śmierci. Akcja filmu opowiada głównie o czarnoskórym więźniu, który został skazany za morderstwo dwój dziewczynek. Jak się później okazuje nie słusznie. Film tak bardzo wpływa na emocje widza, że nie wierze, iż nawet najtwardszy macho podczas sceny końcowej nie uroni chodź kropli łzy.

Moje refleksje:

 • Fakt jak łatwo ludzie potrafią stać się katem w sytuacji posiadania władzy.
 • Niesprawiedliwość w osądach, podczas których kierujemy się tak zwanym „pierwszym wrażeniem”, i stereotypami.

 

2. Dystrykt 9

Około 30 lat temu, na tereny RPA przybywają obce istoty. Zwane potocznie przez ludzi krewetkami. Ludzkość (co chyba nie jest dziwne), zdziwiona ową wizytą, postanawia ciepło przyjąć „obcych” i umieścić ich w odizolowanej dzielnicy Johannesburga  zwanej dystryktem 9. Mija kilka lat, po miłych relacjach nie ma już śladu, a owa dzielnica wygląda bardziej jak getto niż obóz mieszkalny. Multi-National United, organizacja powołana do opieki nad obcymi, interesuje się tak naprawdę tylko ich bronią do której obsługi potrzebne jest ich DNA. Chodź z mojego opisuj można wnioskować, iż film jest kinem dla geeków w okularach których imiona dziewczyn zawsze kończą się na .jpg. Tak naprawdę jest to dramatyczny film który bardzo skłania do refleksji, trzyma w napięciu, a w końcowej scenie i łeska w oku się zakręci.

Moje refleksje:

 • Film w bardzo dobry sposób pokazuje jak wielkie korporacje stawiają wyżej pieniądz niż ludzkie życie.
 • Obraz dystryktu 9 i krewetek przywołuje mi natychmiast na myśl getto i żydów. Czy to, że jesteśmy inni znaczy, że jesteśmy gorsi?
 • Chodź tak naprawdę to krewetki były piętnowane przez wojsko, ludzie na całym świecie przez manipulację mediów myśleli inaczej. Czy nie wydaje się wam, że w dzisiejszych czasach jest tak samo? Czy Irak jest taki zły? Meksyk jest pełen bandytów? Ludzie którzy oglądają wyłącznie telewizję powiedzą TAK, podróżnik który odwiedził te kraje, i poznał mieszkających tam ludzi odpowie zdecydowane NIE.

 

3. Slumdog

Slumdog opowiada historię 18 letniego mieszkańca Bombaju który bierze udział w popularnyej wersji indyjskich „Milionerów”. Gdy chłopak nazajutrz ma odpowiedzieć na ostatnie pytanie, warte milion dolarów, niestety zostaje zgarnięty przez policję i brutalnie przesłuchiwany. Nikomu nie może pomieścić się w głowie że zwykły chłopak ze slamsów zna odpowiedzi na pytania wymagające szerokiej wiedzy. Okazuje się, iż chłopak miał po prostu szczęście. Każde pytanie było tak naprawdę małym fragmentem jego życie, które poznajemy od młodości aż po dzień dzisiejszy.

Moje refleksje:

 • Nie warto oceniać ludzi na podstawie wykształcenia, miejsca zamieszkania czy portfela.
 • Nic w naszym życiu nie dzieje się bez przyczyny, każdy dzień, każde nawet błache wydarzenie w naszym życiu jest lekcją, dużo bardziej wartościową niż lata studiów.

 

4. Remember me

Film opowiada historię Tylera, zbuntowanego młodego nowojorczyka, który po samobójstwie swojego brata zamyka się, zrywa po części kontakty ze swoją rodziną, i izoluje się od świata. Do czasu, aż poznaje Ally w której się zakochuje, i jednocześnie odzyskuje ponownie chęć życia. Chodź główna fabuła filmu nie jest według mnie jego sednem, ponieważ jest to zwykła historia o miłości, i tragedii. To polecam, owy film ze względu na całą otoczkę, i wątki poboczne.

Moje refleksje:

 • Całe nasze życie jest tak naprawdę tułaczka do pewnego z góry nie określonego celu.
 • Najważniejszymi wartościami nie jest praca i pieniądze natomiast ludzie, rodzina i przyjaciele.

 

5. Requiem dla snu

Film opowiada historię czterech bohaterów z Brooklynu którzy w pogoni za swoimi uronionymi marzeniami pogrążają się w piekle uzależnień. Całość opowiedziana jest w sposób melancholijny i bardzo depresyjny. Pokazana jest tu historia młodego chłopaka, który wraz ze swoim przyjacielem wstępują w światek narkomanów aby zarobić pieniądze, miłości młodej narkomanki, oraz starszej kobiety która zatraca się świecie telewizji, i przez głupi teleturniej, naraża własne życie i popada w anoreksje.

Moje refleksje:

 • Coś co może z pozoru wydawać się rajem, tak naprawdę może być piekłem.
 • Nie warto wszystkich ludzi z marginesu wkładać do jednego worka. Tak naprawdę ćpun nie musi być przestępcą, a tylko zagubionym w życiu człowiekiem. Czy każda prostytutka pracuje tylko dla kasy? A może zagubiona w życiu robi to z miłości do własnego dziecka? Chodź oczywiście nie popieram tego typu zachowań, czasem wystarczy się zatrzymać i spróbować zrozumieć zrozumieć innego człowieka, a następnie wyciągnąć do niego pomocną dłoń.

 

6. Cast Away

Film opowiada o współczesny Robinsonie Crusoe, którym staje się wiecznie kursujący po całym świecie z paczkami agent firmy kurierskiej. Podczas jednej z takich podroży, samolot którym leci ulega awarii, i tym samym nasz bohater trafia sam na bezludną wyspę, na której jego jedynym przyjacielem jest piłka z narysowaną przez bohatera twarzą.

Moje refleksje:

 • Tak naprawdę tylko w ekstremalnych sytuacjach jesteśmy w stanie poznać samych siebie.
 • Człowiek który nie posiada nic, potrafi cieszyć się błahymi sprawami takimi jak np. rozpaleniem ogniska, czy po prostu dachem nad głową i jedzeniem. Przez ciągły zgiełk życia w nowoczesnym społeczeństwie, zapominamy o tym co jest tak naprawdę najważniejsze, i nie jest to nowy laptop, czy plazma większa od tej którą posiada sąsiad.

 

7. Dzień świra

Cały film opowiada w historię jednej doby Adasia Miałczyńskiego, który z zawodu jest nauczycielem. Nasz bohater cierpi na wiele natręctw. Nie akceptuje samego siebie, a kontakty z innymi ludźmi powodują w nim wybuchy agrasji. Chodź film wydaje się być komedią o głupim człowieku, tak naprawdę jest dramatem który w sposób ironiczy, groteskowy i prześmiewczy pokazuje jak zachowuje się społeczeństwo Polskie. O których opisywałem już na blogu.

Moje refleksje:

 • Warto czasem spojrzeć na świat oczyma innego człowieka.
 • Nie warto być zaściankowym ksenofobem, czasem jeden uśmiech do innego człowieka może sprawić bardzo wiele.

 

8. Wyspa tajemnic

Film opowiada historię Oficera policji Teddego Danielsa, który przyjeżdża do znajdującego się na wyspie szpitala psychiatrycznego dla kryminalistów. To co miało być rutynowym zadaniem przeradza się w szereg dziwnych zdarzeń okrytych nutką tajemnicy.  Teddy odkrywa że niektóre miejsca nie da się opuścić, nigdy….

Moje refleksje:

 • Nic nie jest do końca pewne, nawet to, że jesteśmy tu i teraz.
 • Ludzie czasem mając do wyboru zmianę na lepsze, z obawy pozostają przy aktualnym życiu.

 

9. Osada

Film opowiada o mieszkańcach pewnej małej osady która jest otoczona lasem, zamieszkiwanym przez bestie. Miedzy mieszkańcami lasu i ludźmi panuje porozumienie – ludzie nie wchodzą do lasu, potwory nie zabijają ludzi.

Moje refleksje:

 • Czasem warto zrobić pozornie uważany za niewłaściwy przez społeczeństwo krok aby poznać prawdę.
 • Nie warto żyć w wyimaginowanym świecie, stworzonym przez np. media. Warto samemu spojrzeć na świat, ludzi, sytuacje.

Na zakończenie

Oczywiście istnieje wiele równie dobrych, jak nawet i nie lepszych filmów. Wybrałem jednak te najlepsze dla mnie, które dużo zmieniły w moim postrzeganiu świata. W komentarzu koniecznie napisz jakie filmy i dlaczego zmieniły twój światopogląd.