Czas wolny i „niewolny”?

czas wolny i niewolny

Całe życie nieustannie gdzieś dążymy, odhaczmy poszczególne elementy naszej listy „to-do”, pracujemy, uczymy i bawimy się. Całe życie jednak opiera się na czasie, a dokładnie godzinach, minutach, i sekundach które możemy poświecić na wybrane przez nas czynności. Często poświęcamy ponad ćwierć naszej jedynej doby na pracę, aby zagwarantować sobie godne i bezstresowe życie. Notorycznie natomiast popadamy w coś co można było by nazwać brakiem czasu wolnego. Jednak czym tak naprawdę jest czas wolny? Czy czasem wolnym nie może być praca i obowiązki? Czy można łączyć czas wolny z czasem niewolnym? I czy w ogóle istnieje coś takiego jak czas niewolny skoro pozornie jesteśmy przecież wolnymi ludźmi?

Czym jest tytułowy „czas niewolny”?

Chociaż z pozoru jesteśmy ludźmi wolnymi, to przecież większość z nas nie może robić tego co mu się podoba lub na co ma ochotę. Jesteśmy ograniczani przez prawo, znajomych, pracę czy nawet samych siebie. Czasem „niewolnym” możemy więc nazwać okres podczas którego nie możemy robić tego co nam się podoba, ponieważ jesteśmy ograniczeni obowiązkami które musimy wykonać. Dla przykładu można tutaj przytoczyć Kowalskiego na etacie który od 8:00 do 15:00 pracuje w korporacji. Dla niego własnie te 7 godzin między 8 a 17 są czasem niewolnym. Drugim przykładem może być uczeń który od 8 do 14 musi przebywać w szkole, dodatkowo po niej powinien odrobić zadaną pracę domową oraz niekiedy nauczyć się do testu. Dla przeciętnego człowieka więc czas niewolny, to taki w którym nie może robić tego co chce, jest wtedy pozbawiony jako tako wolności. W tej chwili narzuca się myśl -To w takim razie mam nie pracować oraz być człowiekiem bez obowiązków aby poczuć się wolnym? Odpowiedź brzmi nie, nie musisz być bezrobotnym, nie musisz olewać obowiązków, wystarczy, że zaczniesz robić to co kochasz.

Co tak naprawdę lubisz robić?

Chodź pytanie to wydaje się błahe, w natłoku setek informacji oraz pod presją otoczenia często zdarza nam się udawać, że daną czynność lubimy. Po to aby „ludzie nie gadali” czy np. aby spełnić marzenia rodziców. Przykładem może tutaj być tutaj nasz znany i wspominany w poprzednich wpisach Kowalski, który w swoim czasie wolnym jaki ma w niedzielę rano, udaje się razem ze swoją rodziną do kościoła. Owy Kowalski niezbyt wierzy w jakieś brednie o bogu, podczas samego pobytu nie słucha nawet tego co prawi kapłan. Wracając już po całym obrządku w kościele jest zadowolony, że wypełnił swoją powinność. BARDZO się cieszy jak to ludzie gadają jaki z niego przykłady mąż i dobry katolik. Bo przecież osoba która chodzi co niedziele do kościoła nie może być zła, czyż nie? Drugim przykładem mogą być mistrzostwa świata w piłce nożnej, nasz standardowy Kowalski nie rozumie i nie lubi piłki nożnej, jednak jak on by wyglądał w oczach kolegów z pracy gdyby nie oglądał mistrzostw świata. Więc co robi nasz Osobnik? Udaje się z Kolegami do baru z telewizorem aby obejrzeć transmisje na żywo. Wmawiając sobie „-eee… tam…. wypiję kilka piw, i nie będzie tak źle„. Dwa powyższe przykłady dają jako taki obraz w jakim to zakłamaniu można żyć w współczesnym świecie. Jednak co ma się to do wolnego i niewolnego czasu? Ano dużo, aby wykorzystać swój wolny czas, musimy najpierw uświadomić sobie co tak naprawdę lubimy w życiu robić, i tym samym przestać marnować czas na czynności które tak naprawdę nie sprawiają nam przyjemności.

praca z przyjemnością

Uwaga, przed państwem nowy produkt!

…czyli miks czasu wolnego z czasem niewolnym.

Wiemy już, że czas niewolny to taki podczas którego robimy to co niezbyt lubimy jednak musimy, wiemy też że czas wolny to taki podczas którego robimy to co lubimy, a nie to co jest tylko pozornie fajne. Przechodząc teraz do meritum tego wpisu przedstawię Ci, czytelniku jak zrobić aby całe nasze życie (no może prawie całe) było jednym wielkim czasem wolnym. Po pierwsze nie ma sensu marnować całego życie na wykonywanie zawodu który nie daje nam uczucia spełniania oraz poczucia wolności. Zapytasz więc, jak sprawić aby nasz praca była naszą przyjemności. Jest to bardzo łatwe, wystarczy uświadomić sobie jak już wcześniej pisałem to co tak naprawdę lubisz w życiu robić, a następnie z owej listy wykreślić te pozycje na których nie da sie zarobić, przykładem może być tutaj chodź by spanie, na którym niestety ale muszę Cie zmartwić nie da się zarobić ;-) . Na czym się więc da zarobić? Lubisz podróżować zarabiaj na nagrywaniu filmów ze swoich wypraw, lubisz pisać? Pisz książki, ebooki, załóż blogi i zarabiaj na reklamach. Kochasz śpiewać? Zacznij nagrywać kawałki na youtube, na pewno ktoś Cie zauważy! Lubisz grać w gry komputerowe? Chodź jest dużo serwisów na temat gier, zawsze możesz otworzyć nowy bardziej innowacyjny. Pracując w taki sposób twój czas wolny i czas niewolny przestaną istnieć.

Utrzymam się z piosenek na youtube?

Ehh… przestań zadawać głupie pytania, oczywiście, że nie. Nikt nie każe Ci rzucać swojej nudnej roboty od razu. Na to aby twój mały biznes oparty na pasjach zaczął przynosić zyski potrzeba trochę czasu. Więc puki nie jesteś pewien że uda Ci się wyżyć z owego biznesu, pracuj dalej na jakimkolwiek, etacie, jakoś przecież trzeba zarobić pieniądze na swój biznes czyż nie?

A jak u mnie?

Ja sam osobiście dopiero co skończyłem technikum o profilu informatycznym, mógłbym teraz wybrać się na studia. Czemu tego nie robię? Moim zdaniem, udanie się na studia jest marnotrawstwem 5 lat życia, podczas których wydaje mi się, iż rozwinę swój biznes na takim poziom, że zacznę dożyć ku niezależności finansowej i obawy o braku funduszy. Wspominałem też w jednym ze wcześniejszych wpisów, że nie mam zamiaru przebywać całe życie w Polsce. I tak trzymam się tej myśli nadal. Mój plan jest taki, że aktualnie zaczynam budować swój fundusz awaryjny, z którego mam zamiar utrzymać się 3-6 miesięcy w kraju o niższym standardzie niż Polska. Takimi krajami jest np. Meksyk, Gwatemala, Panama, czy Ekwador. Owa wyprawa będzie moją jako taką pierwszą w życiu relokacją.

Jaki jest twój plan na udane życie? Jakie jest Twoje zdanie na temat czasu wolnego i niewolnego? Czy udało Ci już się połączyć czas wolny z niewolnym? Koniecznie napisz komentarz!