Czemu gry indie są lepsze?

Kategoria: Technicznie • 9 listopada 2012

 

Dzisiaj krótko i na temat o indykach czyli grach importowanych z indii. Czemu lepsze, czemu fajniejsze, czemu będziecie w nie grac!

Co to są gry indie?

Indie to skrót od independent czyli gry Indie potocznie zwane w polsce indykami to gry niezależne. Tworzone głównie przez pasjonatach w sypialni lub garażach. Gry indie tworzone są zazwyczaj przy braku jakichkolwiek funduszy jednak coraz częściej są finansowane przez takie inicjatywy jak np. kickstarter.

Czemu powinniśmy grać w gry indie?

Indyki są często gorsze od strony audio wizualnej od klasycznych gier aaa czyli takich z wysokiej półki. Warto jednak sięgnąć po te tytuły ponieważ mimo, że nie cieszą oko (chociaż moje cieszą bardzo często) to nie występuje tutaj wyższość formy nad treścią. Gry tego typu, często przewyższają te z półek sklepowych grywalnością czy pomysłowością. Za grami indie często idzie też cena, gdy takie są śmiesznie tanie (od 1 do 20 dolarów). Przy tworzeniu indyków twórcy przemycają do wirtualnego świata nie rzadko cząstkę siebie. Uwierzylibyście, że autor super meat boya, stworzył go bez skóry dlatego że sam borykał się z próbą akceptacji siebie w społeczeństwie. Uwielbiam gry Indie ponieważ bardzo często przypominają mi te z dawnych lat, które były tworzone aby fajnie się w nie grało, a nie aby były widowiskowe i sprzedały się bardzo dobrze.

Co polecam?

Po pierwsze polecam obejrzeć świetny dokument Indie Game The Mobie. A jakie gry indie polecam na start?

  1. Super Meat Boy
  2. McPixel (stworzona przez polaka)
  3. Machinarium
  4. Braid
  5. Limbo
  6. Botanicula

A Wy w jakie indyki gracie? Znacie coś godnego polecenia?

Copyright 2017 - Patryk Borowski

Design - MelonStudio.eu
Wykonanie - Kamil Borowski<