Dlaczego ważna jest kontrola wydatków?

Kategoria: Przemyślenia • 20 listopada 2013

W dzisiejszych czasach gdzie całe społeczeństwo skupione jest na konsumpcjonizmie, wydawaniu, kupowaniu i ciągłym płaceniu można w bardzo łatwy sposób wpaść w pułapkę i naglę obudzić się przy corocznych rozliczeniach PITU.
„-Kurcze, gdzie ta całą kasa się podziała?”

Miałem taką sytuację i to nie raz, postanowiłem więc raz na zawsze coś z tym zrobić, jednakże zwykłe zapisywanie swoich wydatków w zeszycie w kratkę brzmi nudno, prawda? W dzisiejszym wpisie postaram się opisać Ci kilka ciekawych i najmniej czasochłonnych metod do kontroli wydatków.

Po co komu kontrola wydatków?

Jeśli nie jesteś co do tego przekonany bądź nigdy nad tym nie myślałeś to postaram się przekonać Cię do łatwych, szybkich i przyjemnych kontroli swoich wydatków.

 1. Dzięki kontroli wydatków łatwiej dostrzec na co tak naprawdę wydajemy pieniądze.
  Prosty przykład: Bardzo często jest tak, że w codziennym życiu nie zastanawiamy się na co wydajemy pieniądze. Tym bardziej gdy cały czas płacimy kartą. Z psychologicznego punktu widzenia, pieniądze przy płaceniu  nie znikają, i nie odczuwamy, że mamy ich mniej.
 2. Jeżeli swoje wydatki będziesz kategoryzował na rozrywkę, jedzenie, rachunki itp. będzie Ci łatwiej sprawdzić która kategoria pochłania największą część pensji. A dzięki temu łatwiej będzie Ci sprawdzić na czym najłatwiej i najbardziej efektownie było by zaoszczędzić.
  Prosty przykład: 10 złotych na taksówkę z klubu do domu to raczej mały pieniądz, jednak jeżeli pomnożymy to przez kilka tygodni lub miesięcy wychodzi na to, że jeżeli zrezygnowalibyśmy z tego „luksusu” i kilku innych mało potrzebnych przyjemności szybciej nazbieralibyśmy na swój cel, który z powodu braku pieniędzy, jest bardzo przesunięty w czasie

Kilka ciekawych rad

Czas na kilka ciekawych rad. Skupię się tylko na tych które ja używam i które u mnie sprawdzają się bardzo dobrze.

Po pierwsze staram się płacić tylko kartą, wiem… wiem… wielu guru od oszczędzania poleca płacić tylko gotówką, jednak nie na temat oszczędzania jest ten wpis prawda? A tak poważnie, kontrola zakupów za pomocą karty jest o tyle dobra, że nie trzeba zapamiętywać wszystkich małych wydatków, a dopiero gdy wrócimy do domu – możemy się po prostu zalogować do naszego banku i zapisać wszystkie zakupy.

Po drugie, jeżeli nie mogę płacić kartą zbieram paragony – wszystkie. Analogicznie jak przy pierwszej radzie, tak i w tym wypadku po powrocie do domu, lub na koniec tygodnia zbieram wszystkie wydatki i zapisuje do swojego systemu kontroli wydatków.

Po trzecie do kontroli wydatków lepiej korzystać z aplikacji niż z zeszytu i ołówka.

Po czwarte Kontrolowanie swoich wydatków najlepiej zacząć od dziś. Wiele osób przekłada całe przedsięwzięcie do pierwszego, lub dnia wypłaty. Moim zdaniem to głupota. Jak nie zaczniesz dziś, nie zaczniesz nigdy.

Jaką aplikacje wybrać?

Najwygodniejszym i jedynym systemem zarządzania wydatkami z jakiego korzystam jest aplikacja kontomierz. Mimo, że posiada masę funkcji z których nie korzystam ma jedną wielka zaletę. Po pierwsze aplikacje na wszystkie systemy operacyjne, dodatkowo za pomocą zwykłych smsów możemy wprowadzać nasze wydatki. Po drugie wyróżnia się swoim świetnie skomponowanym interfejsem. Ponadto posiada funkcję wykresów, dzięki czemu obrazowo dostrzegamy wielkość przychodów i wydatków.

Jeżeli jednak nie potrzebujesz tak wielkiego kombajnu polecam aplikacją maFin, minimalistyczna i posiadająca tylko podstawowe funkcje.

Na samym końcu pozostaje nam jeszcze excel lub zwykły zeszyt 😉

 • CRANK7

  Ciekawe… Godzinę temu skończyłem uzupełniać swoją listę wydatków i przychodów po krótkim „odpuszczeniu” a tu taki wpis. Bardzo polecam wszystkim zapisywanie wydatków, bo naprawdę można się zdziwić na jakie bzdury rozchodzą się nam pieniądze, które można by przeznaczyć na coś wartościowszego. W moim przypadku wystarczył zwykły Excel.

 • Mateo

  Jaką aplikację wybrać? HomeBank. Polecam gorąco – są dostępne wersje na Windows, Linuxa i Maca. Owszem, program ten jest pozbawiony pewnych funkcjonalności obecnych w Kontomierzu, ale z drugiej strony oferuje inne możliwości. Do kontroli wydatków, mi osobiście o wiele bardziej odpowiada aplikacja desktopowa, aniżeli webowa. Nigdy nie wiem, czy takim Kontomierzem nie zainteresuje się Skarbówka albo inne służby państwowe i nie zaczną inwigilować użytkowników. Co, kto, gdzie i kiedy kupił i czy odprowadził od tego podatek … Poza tym dane o naszych wydatkach to jest bardzo drogocenna informacja marketingowa – i może to być wykorzystywane w celach komercyjnych, co nie każdemu musi odpowiadać. Moje pieniądze, moje transakcje – to moja prywatna sprawa i wara wszystkim od tego. Największym plusem Kontomierza są aplikacje mobilne i możliwość wprowadzania transakcji na bieżąco, ale nie uważam, aby to była jakaś wielka zaleta. Jeśli chodzi o transakcje gotówkowe, to robię tak, że najpierw sporządzam luźne notatki na smartfonie, a potem (jak mam chwilę – najczęściej ok. raz na tydzień) – siadam do komputera i wprowadzam wszystkie transakcje do HomeBanku.

  • Dzięki za komentarz. Masz sporo racji co do wad Kontomierza. Będę musiał sprawdzić proponowaną przez Ciebie aplikację.

Copyright 2017 - Patryk Borowski

Design - MelonStudio.eu
Wykonanie - Kamil Borowski<