Google+ z czym się to je?

Dzisiejszy wpis trochę bardziej z kategorii Technicznie. Mianowicie podzielę się z wami swoją opinią na temat nowego produktu google, jakim jest Google+.

Czym jest Google+

Google+ to nowy portal społecznościowy z pod skrzydeł aktualnie chyba lidera w dziedzinie informatyki-internetowej. Google+ jest portalem którego przeznaczenie jest bardzo zbliżone (jak nie takie samo) do facebooka. Możemy tutaj pisać wiadomości, dodawać ludzi do znajomych, uzupełniać nasz profil itp. itd. Na sam początek opiszę Ci, drogi czytelniku możliwości jakie na dzień dzisiejszy posiada google+.

Kręgi (Circles)

Kręgi, to coś w rodzaju grupy znajomych. Na początku, domyślnie google daje nam 4 ich typy. Są to Znajomi, rodzina, dalsi znajomi oraz obserwowani do których standardowo dodawane są wszystkie osoby które obserwujemy przez buzza. Tworzyć możemy dowolną ilość kręgów, mogą to być ludzie z pracy, ludzie z internetu itp. itd. Ciekawe jest to, że dana osoba może być u nas w kręgu (znajomych) ale my u niej być nie musimy. Do czego takie kręgi się przydają? Po pierwsze i najważniejsze udostępniając wpis, zdjęcie lub cokolwiek innego wybieramy osoby z których kręgów mogą dany content zobaczyć. Po drugie mamy ładnie pogrupowane wszystkie osoby, i możemy się z nimi łatwo komunikować.

Strumień (Stream)

Strumień czyli facebookowy odpowiednik tablicy. Możemy tutaj udostępniać statusy, zdjęcia, filmy, linki itp. Oczywiście tak jak już wcześniej mówiłem przed wybraniem przycisku „Udostępnij” mamy możliwość wybrania kto dany content zobaczy, czy któreś z kręgów, czy wybrana osoba. W tym momencie warto wspomnieć o kolejnym fajnym feature jakim jest opcja kręgi rozszerzone. Wybierając tą opcje nasz wpis zobaczy każdy kogo mamy w kręgach oraz osoby z ich kręgów.

Iskry (Sparks)

Iskry są czymś w rodzaju kanału tematycznego, najpierw mówimy google’owi czym się interesujemy, a następnie na podstawie tego, system wyświetla nam ciekawe do przeczytania newsy, artykuły itp. Chociaż system jeszcze nie działa zbyt dobrze (nie ma zbyt dużo polskich kanałów) to sama idea jak i design jest świetna.

Co więcej

W Google+ możemy dodawać również zdjęcia, usługa ta jest w pełni połączona z picassą. (Nie kasujcie tylko w google+ zdjęc, ponieważ nie są one kopią z picassy. Kasując je na plusie tracimy je również na picassie). Warto wspomnieć też o wyśmienitych wideo rozmowach, które możemy prowadzić z jedną osobą lub całym ich kręgiem, usługa ta podobnie jak zdjęcia jest w pełni połączona z innym google’owym produktem a mianowicie google talk. Nie trzeba oczywiście wpominać o profilach w których mamy sporo tabelek do wypełnienia, niestety aktualnie nie ma polskich szkół/uczelni, ale miejmy nadzieje, że to się niedługo zmieni. Ostatnią opcją o której warto wspomnieć jest wersja mobilna, na adroida, iphona i 2 inne smartphony. Ciekawą opcją jest fakt, że możemy tak skonfigurować aplikację aby wszystkie zrobione zdjęcia, i nagrane filmy natychmiastowo trafiały na nasz profil google plus. Oczywiście nie są one od razu publiczne :) .

Prezent dla czytelników

Na zakończenie mała niespodzianka, a jest nią darmowe zaproszenie do google plus, dla kilku pierwszych osób które napiszą komentarz poniżej w raz ze swoim adresem email w sieci google (adres nie jako komentarz, tylko w polu email). Proszę jeszcze tylko abyście w komentarzu wyrazili chęć dołączenia do społeczności.