Jak się motywować?

W głowie przeciętnego twórcy codziennie rodzi się kilka czasami nawet kilkanaście pomysłów. Większość z nich jest zazwyczaj tylko przelotną myślą, nad niektórymi jednak zaczynamy się zastanawiać czy aby je wprowadzić w życie. U większości ludzi zazwyczaj są na początku jest wspaniale, praca idzie pełną parą, cały czas myślimy ile zarobimy, albo jaki sukces osiągniemy. Jednak po jakimś czasie emocje opadają, dopada nas znudzenie, a jednak wyznaczony przez nas cel chcemy osiągnąć. Zastanawiasz się więc wtedy zazwyczaj Jak się motywować? W tym wpisie przedstawię Ci, drogi Czytelniku 4 metody dzięki którymi bardzo łatwo będzie Ci się zmotywować do pracy.

Etapowe zadania

Bardzo ciężko zmotywować się i zabrać do pracy gdy musimy np. napisać 4 stronicowy artykuł, lub stworzyć całą aplikację np. na Androida. Jeżeli chcesz efektywniej zabrać się do pracy, podziel sobie swoje zadanie na kilka mniejszych i przy okazji ustal sobie sztywne terminy. Rozwijając dalej nasz przykład pisania artykuły czy aplikacji na Androida. Ustal sobie na dziś np. kilka małych zadań, przy czym każde z nich będzie jednym akapitem w twoim artykule. Ja np. przed napisaniem tego artykuły wypisałem sobie nagłówki i każde z każdy z nich oznaczyłem jako oddzielne zadanie na dziś. Podobnie jest przy programowaniu, zamiast ustalać sobie, że dziś napiszesz całą aplikację, wypisz sobie w swoim terminarzu że dzisiejszym zadaniem będzie np.:

  1. Stworzenie napisanie funkcji do klasy gracza
  2. Napisanie funkcji wyświetlającej plansze
  3. Stworzenie fizyki gry

Nawet jeżeli nie wykonasz wszystkiego co na dziś zaplanowałeś, będziesz dumny że zrobiłeś chociaż kilka zadań.

Użyj tablicy motywacyjnej

Tablica motywacyjna to nic innego jak miejsce (np. przy biurku) w którym możesz przyczepić sobie motywujące cytaty, zdjęcia oraz cele które sobie stawiasz. Ja sam polecam do tego tablice korkową którą można kupić już za 12-20złotych. Do tego wystarczy, że dokupimy kilka pinesek, wydrukujemy kilka zdjęć i cytatów i gotowe!

Oto kilka cytatów jakie możesz sobie umieścić na swojej tablicy:

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”.  - Mark Twain

„Wszystko jest możliwe, dopóki nie zostanie dowiedzione, że jest to niemożliwe.”

„Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą..” - św. Augustyn

„Gdyby ciężka praca prowadziła do bogactwa, to najbogatsi byliby niewolnicy.” - Witold Wójtowicz

„Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania.” - Henry Ford

„W konfrontacji strumienia ze skałą strumień zawsze wygrywa nie przez swoją siłę ale przez wytrwałość.” – Budda

„Trzeba się nauczyć ponosić porażki. Nie można stworzyć nic nowego, jeżeli nie potrafi się akceptować pomyłek.” – Charles Knight

„Potykając się można zajść daleko nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.” – Goethe

„Osoba, która twierdzi, że coś nie może być zrobione, nie powinna przeszkadzać tej, która właśnie to robi.” – powiedzenie Chińskie

„Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykozystać Twój potencjał.” – Zig Ziglar

„Najlepszy czas na działąnie jest teraz!” – Mark Fisher

„Ludzie są dokłądnie tak szczęśliwi, jak myślą, że są.” – Lincoln

Nie poddawaj się

Jeżeli coś ci nie wyjdzie, nic się nie stanie. Porażka powinna być dla ciebie motywacją, a nie powodem do zakończenia starań.

Znowu ci nie wyszło? Całe twoje starania poszły na marne? Przestań szlochać, weź się w garść i wypisz sobie co zrobiłeś dobrze, a co nie i rozpocznij pracę ze zdwojoną siłą.

Ciesz się sukcesem

Udało ci się ukończyć projekt, ciesz się tym!

Daj sobie nagrodę, zrób to co Cię odstresowuje. Idź do kina, spotkaj się ze znajomymi, wyjdź na rower, pograj sobie w ulubioną grę. Broń boże swój dzień nagrody nie poświeć na bezczynne siedzenie na facebooku, czy oglądanie zdjęć na portalach typu demotywatory.pl, kwejk.pl takie działania stosowane przez długi czas tylko prowadzą do depresji albo zachowań aspołecznych. Więc wyjdź do ludzi!

Jakie są Twoje sposoby na motywowanie się do działań? Koniecznie napisz o tym w komentarzu.