Jak stworzyć trudne hasło

Kategoria: Technicznie • 9 marca 2011

Często zdarza się tak że podczas logowania się do jakiegoś serwisu internetowego wybieramy sobie albo trudne bezpieczne hasło, albo to mniej bezpieczne ale łatwiejsze do zapamiętania. W dzisiejszym wpisie postaram się wam pokazać jak stworzyć trudne a jednocześnie łatwe do zapamiętania hasło.

Na samym początku wymyślmy sobie jakieś zdanie, dla przykładu będzie to Ala ma kota. Zdanie jakże popularne jednak niezbyt nadaje się na trudne hasło, np. do konta bankowego.

Aby je utrudnić zamieniamy niektóre litery na cyfry podobne do nich, u mnie będzie to:

414 m4 k0t4

Jak na moje oko trochę dużo czwórek zmieńmy co drugą na shift + 4 czyli znak dolara ($)

41$ m4 k0t$

lepiej? To jeszcze nie koniec, zamieńmy znaki spacji na dowolny inny znak, u mnie będzie to litera B ponieważ znajduje się nad spacją. Otrzymuję teraz hasło:

41$bm4bk0t$

Prawda że hasło wydaje się teraz nieco bardziej skomplikowane? Dzięki temu nie musisz już korzystać z zewnętrznych programów do zapamiętywania hasła.

Możesz teraz wymyślić własne warianty, a jeżeli masz dodatkowo jakieś pomysły pochwal się nimi w komentarzach tuż pod wpisem.

  • Ciekawy sposób ale raczej dobry dla haseł, które często ręcznie wpisujemy i których nie mamy dużo. Zapamiętałbyś np 20 tego typu haseł do codziennego użytku z różnymi kontami na forach, blogach, w bankach itp? A jeśli np zapamiętujesz swoje logowania na stronach to czy po pół roku przypomniałbyś sobie jakieś hasło? 🙂

  • Zawsze można wymyślić wyraz związany z ową stroną. Ale co prawa to prawa najczęściej do mniej ważnych stron czy for użytkownicy posiadają takie same hasła.

  • dupa1 FTW!!!

    • To chyba najpopularniejsze hasło wśród młodzieży z podstawówki 🙂

  • Ja mam w głowie algorytm, który generuje moje hasła w zależności od miejsca w jakie je wpisuję. Raz się zmóżdżyłem aby zapamiętać te kilka zasad, a teraz nie muszę już haseł pamiętać, bo je szybko „odtwarzam” na miejscu.

  • Major thanks for the article post. Will read on…

  • M@M+VY!38@N3

Copyright 2017 - Patryk Borowski

Design - MelonStudio.eu
Wykonanie - Kamil Borowski<