Steamowa rewolucja? O SteamOS słów kilka

Kategoria: Technicznie • 9 listopada 2013

W dzisiejszym wpisie słów kilka na temat steamOS, steamMachines oraz steamController czyli nowej hybrydy konsoli oraz komputera od firmy Valve.

Czym będzie Steam OS

SteamOS będzie to system operacyjny oparty o Linuxa, który będzie w działaniu przypominał XBOXA, PlayStation czy inną konsolę do grania. Główną innowacją będzie to, że na naszym sprzęcie odpalimy wszystkie gry, które posiadamy na naszym koncie Steam. System SteamOS udostępniony zostanie dla wszystkich za darmo. Dodatkowo będzie można zainstalować go na dowolnym komputerze.

Jednak kto by chciał instalować sobie SteamOS tylko po to aby zagrać w gry w, które tam samo możemy używać na Macu, Windowsie czy Linuxie. Kluczową sprawą jest tutaj konsola czyli SteamMachines.

Konsola czy komputer?

SteamMachines wyglądem oraz funkcjonalnością (dzięki SteamOS) będzie przypominał konsolę, jednakże pod obudową sprzętu znajdziemy podzespoły takie same jak w blaszaku. Steam chce tutaj zrobić coś co jest hybrydą konsoli oraz komputera. Małe pudełeczko, które leży sobie pod telewizorem, jednak w przypadku nowej generacji nie będziemy musieli go wymieniać na nowe, a wystarczy tylko mała modernizacja, tak jak to ma się w przypadku komputerów.

jpeg-1 jpeg

Na dzień dzisiejszy znamy tylko specyfikacje prototypów konsoli od Valve.

  • Procesory: Intel Core i7-4770 lub Core i5-4570 lub Core i3
  • Pamięć operacyjna: 16 GB DDR3-1600
  • Karty graficzne: Nvidia Titan lub GTX780 lub GTX760 lub GTX660
  • HDD: 1 TB/8 GB SSHD (hybryda)
  • Zasilacz: 450 W 80Plus Gold
  • Wymiary: 12 x 12,4 x 2,9 cali (dla porównania PS3 Slim: 11,4 x 11,4 x 2,55 cali; X360 Slim: 10,6 x 10,39 x 2,95 cali).

Strzał w dziesiątkę czyli kontroler

Moim zdaniem strzałem w dziesiątkę będzie rewolucyjny kontroler. Co ważne będzie można go używać nie tylko podpinając pod konsole, ale i również pod zwykły komputer. O ile nie jestem jeszcze przekonany czy SteamMachines to dobry zakup o tyle kontroler stworzony przez firmę Valve kupię na pewno. Zobaczcie sami:

Copyright 2017 - Patryk Borowski

Design - MelonStudio.eu
Wykonanie - Kamil Borowski<