To jest dopiero prawdziwa technologia

Kategoria: Lifestyle • 25 października 2012

mały głód

Zawodowo jestem informatykiem (tak na prawde programistą ale informatyk bardziej mi pasuje do artykułu) od małego jarały mnie procesory, karty graficzne i muzyczne też. Cały czas wypatrywałem coraz to większej liczy rdzeni, ilości megahercy czy gigabajtów. Owe parametry wyznaczają zajebistość danego sprzętu. Piszę sprzętu ponieważ, aktualnie na rynku panuje moda aby owe liczby podawać również przy telefonach czy tabletach.

Wiele ludzi przy zakupie komputera (czy wcześniej wspominanego telefonu czy tabletu), kieruje się parametrami. Sprzęt szybszy – równa się sprzęt lepszy. Ostatnio jednak dochodzę do wniosku, że to jednak guzik prawda. Dla profesjonalisty ilość 4 czy 8 rdzeni może ma różnicę, jednak patrząc z punktu widzenia zwykłego konsumenta, tak naprawdę najważniejsze jest content – czyli to, co za pomocą danego urządzenia możemy zrobić. Bo po co nam super wypasiony tablet z mało popularnym systemem operacyjnym, jak i tak będzie na nim nikła ilość aplikacji.

 

Do czego jednak zmierzam?

Chciałbym aby wielu recenzentów zrozumiało, że zwykłego człowieka nie obchodzą bebechy a content. Świetnym przykładem jest tutaj amazon ze swoim czytnikiem kindle oraz tabletem fire. Oba sprzęty ze strony technicznej nie zachwycają, jednak są świetnie wykonane, ładnie wyglądają, są tanie i co najważniejsze – możemy za ich pomocą korzystać z masy treści.

Kolejny przykład z ostatniej chwili

Xbox SmartGlass Walkthrough

Kliknij aby odpalić filmik

Niby nic nowego, przecież tak naprawdę sygnał przez sieć lan pomiędzy telefonem, komputerem i telewizorem potrafimy przesyłać już od ponad 10 lat, jednak nikt nie wpadł na pomysł aby zrobić coś tak fenomenalnego. Przeglądasz sobie listę filmów na tablecie, oglądasz film na telewizorze. Masz dokładny opis aktorów którzy są aktualnie na scanie, i wiele wiele więcej. To jest prawdziwa technologia, a nie nowa karta graficzna która tak naprawdę w niczym nie pomaga mi w lepszym życiu.

Pójdźmy dalej, czemu MacBook air jest 2 razy droższy od 2 razy lepszego laptopa innej firmy? Bo po pierwsze jest ładniejszy, ma podświetlaną klawiaturę, i co najważniejsze ma system MacOs X który moim zdaniem jest najwygodniejszym systemem na świecie.

Prawdziwa technologia to nie stworzenie lepszego, wydajniejszego procesora, a wykorzystanie go w taki sposób aby ułatwił pracę i zaoszczędził czas.

  • Mamutek

    Co prawda napisałeś to już jakiś czas temu, ale chcę zaznaczyć że nie do końca się zgadzam. Okej, w niektórych urządzeniach parametry mają małe znaczenie, ale akurat w serii smart-tablet-komputer to ma sens. Ważne tylko żeby się w miarę orientować co dane parametry zmieniają. Np. w moim laptopie bardzo chwalę sobie dysk ssd, który działa tak samo szybko jak w momencie kiedy go kupiłem. Naprawdę przyspiesza działanie komputera. Z kolei jeśli chodzi o parametry procesora, karty graficznej to faktycznie nie dotyczy mnie to w dużym stopniu.

    Z kolei te parametry są myślę wyznacznikiem szybkości tabletów, bo jako urządzenia, które nie mają jeszcze optymalnej szybkości działania mogą być wybierane ze względu na procesor. Otóż mój pierwszy i jedyny do tej pory tablet opierający się na procku tegra2 charakteryzował się w niektórych miejscach beznadziejnym komfortem użytkowania. Teoretycznie obsługiwał flasha, ale jakość jego działania była tragiczna. Dlatego teraz porównanie tegra2/3 czy może snapdragon ma moim zdaniem sens. Oczywiście winą można obarczać system, który nie wykorzystuje w optymalny sposób możliwości procesora, ale z 2 strony gdyby miał do dyspozycji coś pokroju i7 to wygoda byłaby zupełnie inna. Chociaż problemy z niską wydajnością tabletów raczej powoli będą znikać. Tak myślę patrząc na nowy sprzęt, szczególnie bazujący na windzie 🙂

Copyright 2017 - Patryk Borowski

Design - MelonStudio.eu
Wykonanie - Kamil Borowski<